5. VÝUKA PŘES INTERNET 

po zakoupení piana jsem se domnívala, že mi k výuce postačí některá z internetových škol, např. Internetová konzervatoř s Václavem Kalendou. Poměrně záhy jsem však zjistila, že z instruktážních videí na internetu se na piano skutečně hrát nenaučím, chce to kantora, bez toho, aniž by nad vámi někdo stál, kontroloval vás, opravoval, vysvětloval, se prostě neobejdete.

4. DÁREK K 45. NAROZENINÁM, 17.1.

z mamky vyprávění vím, že polovinu babiččina obývacího pokoje zabíralo velké křídlo a ona jako malá byla s bratrem nucena na něj hrát. Když jsem se jí v dospělosti ptala, proč nás se sestrou také nevedla ke hře na klavír, říkala, že klavír šel z domu pro nedostatek místa a že nás chtěla ušetřit martyria, které s hraním v dětstvi měla ona spojené. Bylo mi to líto, protože mě ty černobílé klapky od malička přitahovaly jak magnet. Vzpomínám si, že při každé návštěvě rodiny mého strýce nebylo okamžiku, kdybych alespoň chvilku nestála u jejich pianina a prstikem si něco nevyťukávala. V období mé puberty mě sestřenice naučila zahrát "Rozvíjej se poupátko", skladbu mého života, jedinou, kterou jsem se kdy naučila.
DEN "D" JE TADY - 17. leden 2019, den mých narozenin, je odpoledne a u dveří zvoní zásilková služba, chlápek vytahuje z vozu obrovskou krabici s nápisem Yamaha. Srdce mi buší radostí, utíkám po schodech dolů, popadám dárek, dychtivě ho rozbaluji, stavím na stůl v knihovně a pomalu vyťukávám "Rozvíjej se poupátko", i po těch 35 letech jsem to nezapomněla. Zářím štěstím, konečně se mi splnil můj životní sen.

image

 3. VÝBĚR PIANA, HOROR NEBO BRNKAČKA ?

... 88 kláves * 61 plných kláves s dynamikou * kladívková klaviatura HA x PHA-4 x s mechanikou Natural Touch * odstupňovaná kladívková mechanika * polyfonie 32 x 64 x 120 x 128 hlasů, atd. * zvukové jádro Super NATURAL * 10,12, 16, 250, 650, 700 zvuků... * inteligentní automatické doprovody * Feel * Dual/Layers * sustain pedál SP-3 * linkový stereo IN a OUT * 152 demo skladeb * výukové lekce * 200 rytmů  * split * layer * arpeggiator * sekvencer * MIDI controler * USB TO HOST * USB TO DEVICE * LINE OUT *  technologie Hex Layer * vybrané nástroje a efekty z řady CP3  * temperace ladění * přehrávání/nahrávání do WAV a MP3 * pokročilé možnosti nastavení Virtual Technician * 3 sekce vrstvení *
tónový generátor SCM * ovladač tuhosti klaviatury * pitch bend kolečko* barva černá nebo bílá ... 
... ne, nezbláznila jsem se, jen jsem zde vypsala pár základních parametrů, podle kterých se vybírá digitální piano. Také se v tom neorientujete a nevíte co se za jednotlivými pojmy skrývá? Tak to jsme na tom podobně. Kromě "barvy" jsem nerozuměla ničemu a bylo mi jasné, že se budu muset obrátit na odborníka. Zavolala jsem známému, bývalému ladiči pian a skladateli v důchodu. První nač se zeptal byla částka peněz, kterou chci do koupě investovat. Odpověď 10. 000 Kč ho evidentně pobavila, cca. 5 min. nebyl pro smích schopen slova, když se uklidnil, řekl, že nemusím nic řešit, že můžu koupit cokoliv, protože v této cenové relaci bude stát stejně všechno za prd, jedno jaká značka, ale prý pro klid duše, ať si na internet zadám 4 stěžejní údaje: 
CENA : max. 10.000 Kč
POČET KLÁVES : 88, standard jako u klavíru
TYP PIANA: přenosné ( chci ho brát v létě sebou na prázdniny)
BARVA: černá (bílá by neladila s interiérem)
...z toho co vypadne si pak mám v kamenné prodejně vybrat dle zvuku a vzhledu. 
Byla to rada k nezaplacení, po zadání výše uvedených parametrů se původní nabídka 80 pian scvrkla na 3 ks, pak už stačilo jen zajít do prodejny, kde všechny tři modely vystavovali, poslechnout si zvuk, zjistit jestli obsluha není příliš složitá a podívat se na celkové provedení.
Na začátku to vypadalo, že budu piano vybírat minimálně rok a nakonec to byla otázka chvíle, ale to jen díky tomu, že šlo o levný model. Vy co se chystáte zainvestovat více peněz, to tak jednoduché mít nebudete.

image

 2. STARÁ KLASIKA V CENTRU PRAHY

Jdu z práce po Příkopech a přemýšlím, kam bych se zaskočila podívat na piana, nápad přichází okamžitě, Dům Schlögl na Jungmannově náměstí, stálice mezi pražskými obchody, piana a ostatní hudební nástroje zde prodávají již od 30.letech 20.st., kdy architekti V.Brožek, K.Polívka a J.Mentberger funkcionalistickou budovu postavili, sama jsem si zde v mládí zakoupila foukací harmoniku, flétnu, tak proč si zde nevybrat i piano. Nadšena nápadem, směřuji své kroky k budově, jdu rychle a poněkud přehlížím nápis "Petrov" ve výloze. Vybíhám do druhého patra,  otevírám dveře, vcházím, téměř okamžitě  mě polévá pot, snažím se otočit a zmizet, je pozdě, přichází ke mně elegantně oděný prodejce, zdraví mě  a prý, co bych si přála?. Pohled na luxusní klavíry mě poněkud vyvádí z míry a na chvíli zapomínám, co že tu vlastně hledám, už vím: "piano", vydere se mi ze sevřeného hrdla. Prodejce si mě lehce změří pohledem:" vidím, že paní je odbornice, lepší prodejnu v Praze  jste si nemohla vybrat, máme zde prvotřídní kousky, pojďte se podívat". Elegán ladně proplouvá mezi naleštěnými klavíry a pianiny, nejistě vlaji za ním, v duchu lituji, že historicky doložené pokusy o vynalezení elixíru neviditelnosti byly neúspěšné, teď by se mi jeden hodil. Prodejce zastavuje: " toto je mezi našimi zákazníky velice oblíbený model, klavír má excelentní zvuk, doporučuji osobně vyzkoušet ", bez rozmýšlení začne zvedat černé dřevěné víko, strnule hypnotizuji  cenovku  350.000 Kč, rukou s dlouhými prsty ukazuje k sedátku: "prosím", vychutnává si mě a čeká až usednu a začnu hrát, taktně odmítám a zdvořile ho žádám, aby tak učinil on, že bych se ráda podívala jak při hře mechanismus pracuje, na tváři se mu zračí lehký úsměv, usedá a prostorem se rozezní skutečně krásný zvuk, hledím do útrob klavíru na všechna ta kladívka, struny, ladící kolíky, filcová dusítka a jsem tím pohledem uchvácena, dokonalá rukodělná práce...
Dál už vás vyprávěním nebudu zdržovat, v prodejně jsem se nakonec zasekla téměř hodinu, viděla a slyšela mnoho zajímavého, jediné čeho mi bylo líto, že jsem si na piáno nezahrála, byla bych asi první klient, který by si na Petrofa, za více jak čtvrt milionu, vyťukal prstem Skákal pes přes oves ????

image

1. MÁ CENU KUPOVAT SI PIANO, KDYŽ JSEM HUDEBNÍ ANTITALENT ?

 tuto otázku jsem si poslední roky položila snad tisíckrát. Přišlo mi rozmařilé, pořizovat si piano, když se na něj s největší pravděpodobností nenaučím hrát. Minulost hovořila jasně v můj neprospěch. V mládí jsem se pokoušela hrát na kytaru, foukací harmoniku klasickou i klávesovou, flétnu, bonga a vždy to skončilo neúspěchem, z hodiny houslí jsem utekla s brekem, vykloubeným zápěstím a hnutým krkem a ani na kastaněty jsem se nebyla schopna naučit. Přišlo mi nespravedlivé, že někdo jako já, kdo hudbu tak citlivě vnímá a prožívá, není schopen se na nějaký hudební nástroj naučit hrát.
Léta přibývala, myšlenka hraní na piano zůstávala a mně bylo jasné, že když to nezkusím, tak mě to bude po zbytek života mrzet. Je rozhodnuto, od koupě piana mě již nic neodradí, talent netalent, vždyť kdyby se lidé věnovali jen tomu, na co mají talent, tak by si mnozí neuvařili ani oběd, hlavní je přeci nadšení, odhodlání, píle a láska k hudbě.
HRAJI JIŽ ROK a mého rozhodnutí jsem ještě ani na minutu nezalitovala. Jestli se taky rozhodujete k podobnému kroku, nečekejte a jděte do toho, jsem si jistá, že vám hraní přinese stejnou radost jako přináší každý den mně.